Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem

Majówkowa jazda w czasie epidemii

W okresie epidemii wszyscy musimy przestrzegać dodatkowych zasad bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak korzystać z uroków wiosny z wysokości siodełka, a jednocześnie dbać
o swoje zdrowie.


Ruch i sport są bardzo ważne w naszym życiu, a dla rowerzystów zaczyna się teraz najlepszy sezon. Od 20. kwietnia ponownie wolno wychodzić z domu w celach rekreacyjnych i jeździć na rowerze po parkach czy lasach. Niezależnie od tego, czy jeździsz rekreacyjnie, sportowo czy też rower jest dla Ciebie po prostu środkiem transportu, obecnie musisz przestrzegać dodatkowych zasad, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
 
  1. Zasłaniaj usta i nos
Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy wszystkich osób, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Trzeba zasłaniać twarz we wszystkich przestrzeniach wspólnych, czyli np. na ulicy,
na parkingu, na korytarzu w bloku, ale także w parku czy na plaży. W lasach wolno przebywać bez maski, ale jeśli jesteś w uczęszczanym miejscu, rozsądniej będzie zasłonić twarz. Ważne jest to,
że im więcej osób poprawnie zasłania twarz, tym mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Maseczka ma chronić nie tyle nas samych, ile inne osoby, a ponieważ ocenia się, że około 80 procent chorych nie ma żadnych objawów, najbezpieczniej jest zakładać, że każdy może przenosić wirusa COVID-19 nieświadomie.

Wszyscy wiemy, że podczas intensywnego ruchu ważny jest swobodny oddech, a maseczka poważnie ogranicza komfort treningu. Niewystarczający dopływ tlenu podczas wysiłku jest ryzykowny dla zdrowia, dlatego starannie dobierz metodę zasłaniania nosa i ust na czas jazdy na rowerze. Raczej nie sprawdzą się apteczne maseczki jednorazowe ani maseczki bawełniane, ponieważ mocno ograniczają możliwość oddychania, a poza tym szybko robią się wilgotne, co dodatkowo utrudnia oddech oraz umożliwia przenikanie wirusa. Nie będą też pomocne popularne w dużych miastach maski przeciwsmogowe, chyba, że twoja maska przeznaczona jest specjalnie do uprawiania sportu. Dobrym wyborem będzie specjalna maska do jazdy na rowerze lub różnego rodzaju kominy czy „buffy”. Postaw na tkaninę, która odprowadza wilgoć i błyskawicznie schnie. Pamiętaj, żeby uprać lub zdezynfekować ją po powrocie do domu.

 
  1. Zachowaj odstęp
Maska na rower i inne zasłony umożliwiające swobodny oddech nie są skuteczną barierą dla wirusa. Dlatego tym bardziej dbaj o to, aby zachować odpowiedni dystans od innych osób. Zalecana odległość to minimum 2 m.

Szczególnie na treningi wybieraj  mało popularne pory. W sobotnie, słoneczne popołudnie wszędzie można spodziewać się ruchu - przejedź się więc wcześnie rano lub pod wieczór. Jeśli twoja trasa jest bardzo uczęszczana, rozważ poszukanie innej, gdzie spotkasz mniej ludzi.

 
  1. Myj ręce
WHO zaleca dokładne umycie rąk mydłem przez minimum 20 sekund przed wyjściem (i przed założeniem maski), po dotarciu do celu i niezwłocznie po powrocie. Noś przy sobie płyn do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (minimum 60 procent) i używaj go w razie potrzeby. Jeśli używasz rękawiczek do jazdy na rowerze, pamiętaj o ich codziennym praniu - najlepiej mieć 2-3 pary na zmianę, żeby zawsze móc skorzystać z czystych. Dezynfekuj dokładnie ręce, zanim sięgniesz po jedzenie lub picie. Nie dotykaj twarzy.
 
  1. Ogranicz dotykanie
Ławki, poręcze, altany wypoczynkowe, płoty, przyciski na przejściu dla pieszych - wszystkie te powierzchnie mogą być zanieczyszczone. Wirus potrafi przetrwać na przedmiotach nawet dłuższy czas, dlatego postaraj się nie dotykać niczego oprócz rzeczy zabranych z domu. Nie stawiaj też własnych rzeczy na ogólnodostępnych ławkach czy stołach.
 
  1. Pranie i dezynfekcja
Wrzuć ubrania do prania zaraz po powrocie. Pierz odzież wierzchnią częściej niż zwykle. Dezynfekuj kierownicę, siodełko i inne często dotykane elementy sprzętu - możesz to zrobić na przykład chusteczkami do dezynfekcji z alkoholem. Zadbaj o szczególną higienę bidonu z piciem, maseczki i twarzy oraz rąk.

Wiemy, że powyższe zasady mogą się wydawać uciążliwe, są jednak ważne, aby jeździć bezpiecznie. Na koniec przypomnimy jeszcze dwie uniwersalne, ale istotne wskazówki: nie trenuj, jeśli jesteś przeziębiony lub źle się czujesz oraz zawsze zaczynaj powoli - lepsze są krótsze, ale częste ćwiczenia, niż zbyt intensywny trening czy za długa trasa.


Trzymajcie się zdrowo!


Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rowerowe